Dan makedonske revolucionarne borbe je državni praznik koji se obilježava 23. oktobra u Republici Sjevernoj Makedoniji. Praznik se obilježava od 2007. godine. Praznik se obilježava povodom osnivanja Makedonske revolucionarne organizacije u Solunu. Naime, 23. oktobra 1893. godine, u kući solunskog knjižara Ivana Hadži Nikolova, šestorica mladića okupila su se da postave temelje onoga što će postati simbol i zastava makedonske borbe za slobodu. Osnivači su bili: Hristo Tatarčev, Dame Gruev, Petar Pop Arsov, Ivan Hadži Nikolov, Anton Dimitrov i Hristo Batanđijev. Osnovali su zavjereničku grupu, nazvavši je Makedonski revolucionarni komitet.
Tada su postavljeni ciljevi organizacije: da bude tajna i revolucionarna; da djeluje na teritoriji koja čini Makedoniju u njenim geografskim i etnografskim granicama, zbog čega će se nazvati unutrašnjom teritorijom; njeni članovi treba da budu ljudi koji su rođeni i žive u Makedoniji, bez obzira na vjeru i nacionalnost. Politički cilj je bio: autonomija Makedonije, da se očuva nezavisnost organizacije, da ne potpadne pod uticaj politike vlada susjednih slobodnih država. Za predsjednika je izabran Hristo Tatarčev, a za sekretara-blagajnika Dame Gruev.
Međutim, organizacija je dobila svoj zamah nakon Solunskog kongresa. Najpouzdanije podatke o kongresu održanom u Solunu u ljeto 1896. godine daje Gorče Petrov. Organizacija se borila za oslobođenje Makedonije sopstvenim snagama, bez spoljne pomoći. Formiranje MRO značilo je početak organizovanog makedonskog revolucionarnog pokreta, koji je preko Ilindena 1903. i Kruševske republike, a potom i preko NOB-a, rezultirao stvaranjem moderne nezavisne makedonske države. Ovaj datum se vezuje za organizovanu borbu makedonskog naroda i naroda koji su živjeli u Makedoniji za formiranje nezavisne države. U političkom smislu borba za autonomiju je značila formiranje nezavisne države i stoga 23. oktobar simbolizuje kontinuitet makedonske borbe za nezavisnost.